2020 yilda ushbu sektorning o'sishi va umuman O'zbekiston iqtisodiyotining pasayishi kutilmoqda (Jahon bankining prognozlariga ko'ra, bu yil mamlakat iqtisodiyotining o'sishi 5,7% dan 1,6% gacha kamayadi - tahr.).  Shu bilan birga, qishloq xo'jaligining boshqa tarmoqlar bilan taqqoslaganda, pandemiya davrida qishloq xo'jaligiga bo'lgan talabning ortishi sababli, iqtisodiyotning boshqa tarmoqlari haqida gapirib bo'lmaydi.
Kuzgi bug'doyni ekish yaxshi yakunlandi va g'alla hosili o'tgan yilga nisbatan past bo'lib, ularning hajmi 6 million tonnaga etdi.  Paxtani ekish odatda paxta klasterlari yaxshi tayyorlanganligi sababli davom etmoqda.
Bundan tashqari, fermerlarga urug'lar, yonilg'i-moylash materiallari va o'g'itlarni o'z vaqtida etkazib berish uchun "yashil yo'laklar" yaratishda davlat tomonidan ko'rsatilayotgan yordamni, shuningdek ularni sotib olish uchun imtiyozli kreditlar ajratishni hisobga olish kerak.  Yaqinda kartoshka, meva va sabzavotlarni yig'ib olishning asosiy mavsumi boshlanadi va fermer xo'jaliklari unga tayyorgarlikni allaqachon boshlab yuborgan.
Yuqorida aytib o'tilgan, import qilinadigan mamlakatlarda bog'dorchilik mahsulotlari eksportiga talabning kamayishi, sanoatning o'sishi va ma'lum darajada bandlik darajasining o'sishiga olib keladigan omillar bo'ladi.  Pandemiya sabab bo'lgan iqtisodiy inqiroz natijasida mehnat muhojirlari daromadlari va pul o'tkazmalarining kamayishi natijasida O'zbekiston aholisining xarid qobiliyatining pasayishi ham salbiy ta'sir ko'rsatishi mumkin.  O'rim-yig'im ishchilarining harakatini vaqtincha cheklash, ayniqsa mamlakatning boshqa hududlaridan mavsumiy qishloq xo'jaligida ishlash uchun kelganlar ham sohaning pasayishiga olib keladi.

В 2020 году рост данного сектора скорее всего замедлится, как и экономика Узбекистана в целом (согласно прогнозам ВБ, рост экономики страны в текущем году снизится с 5,7% до 1,6% — ред.). Вместе с этим рост аграрного сектора по сравнению с другими отраслями будет выше среднего благодаря повышенному спросу на продукцию сельского хозяйства в период пандемии, чего не скажешь о других отраслях национальной экономики.
Посевы пшеницы хорошо перезимовали, и урожай зерновых будет не ниже, чем в прошлом году, когда их объёмы достигли 6 млн тонн. Посев хлопчатника проходит нормально благодаря хорошей подготовленности хлопковых кластеров.
Кроме того, следует учитывать помощь государства в создании «зелёных коридоров» для своевременной поставки фермерам семян, горюче-смазочных материалов и удобрений, а также выделение льготных кредитов для их покупки. Скоро наступит основной сезон сбора картофеля, фруктов и овощей, подготовку к которому уже начали фермерские хозяйства.
Факторами, способствующими понижению роста в отрасли и, в какой-то мере, занятости, будут уменьшение спроса на экспорт продукции плодоовощеводства в странах-импортёрах, о чём уже говорилось ранее. Негативное влияние также может оказать снижение покупательной способности населения Узбекистана в результате уменьшения доходов и переводов средств трудовых мигрантов в результате экономического кризиса, вызванного пандемией. Временные ограничения на передвижение рабочей силы, задействованной в сборе урожая, особенно граждан, приезжающих на сезонные сельхозработы из других областей страны, также внесут вклад в замедление роста в отрасли.