O'zbekiston Osiyo va Yaqin Sharq mamlakatlari orasida issiqxona mahsulotlarini eksport qilish bo'yicha yetakchi hisoblanadi.
Shu bilan birga, O'zbekiston kelajakda eksport hajmini oshirish uchun katta imkoniyatlarga ega.
Osiyo va Yaqin Sharq mamlakatlari orasida issiqxona mahsulotlarini eksport qilishdan keladigan daromadlarning o'sishi bo'yicha  O'zbekiston yetakchidir. Shunday qilib, 2018 yil yakunlariga ko'ra, davlat yopiq tuproq mahsulotlarini tashqi bozorlarga sotishdan 100 million dollar miqdorida foyda ko'rdi.
Bu haqida Birlashgan Millatlar Tashkilotining Oziq-ovqat va qishloq xo'jaligi tashkiloti (FAO) investitsiya bo'limining iqtisodchisi Andriy Yarmak "Ukrainaning issiqxona biznesi-2019" birinchi xalqaro konferentsiyadagi nutqida aytib o'tdi.
- Bugungi kunda, masalan, Polshaga qaraganda, O'zbekiston issiqxona mahsulotlarini kamroq eksport qilmoqda, garchi O'zbekistonning iqlim sharoiti ancha yaxshi. Bu kelgusida eksport hajmini oshirish uchun katta salohiyatga ega ekanligidan dalolat beradi ”, dedi FAO iqtisodchisi.

Узбекистан – лидер по темпам роста экспорта тепличной продукции среди стран Азии и Ближнего Востока.
При этом Узбекистан имеет значительный потенциал для наращивания экспорта в будущем. Он является лидером по темпам роста выручки от экспорта тепличной продукции среди стран Азии и Ближнего Востока. Так, по результатам 2018 г. государство получило прибыль от продажи на внешние рынки продукции закрытого грунта в общей сумме $100 млн. ⠀
Об этом заявил экономист инвестиционного департамента Продовольственной и сельскохозяйственной организации ООН (ФАО) Андрей Ярмак в ходе выступления на первой международной конференции «Тепличный бизнес Украины-2019». ⠀
«На сегодняшний день Узбекистан экспортирует тепличной продукции меньше, чем, к примеру Польша, несмотря на то, что климатические условия Узбекистана значительно лучше. Это говорит о том, что он имеет значительный потенциал для наращивания экспорта в будущем»,- отметил экономист ФАО.