2017-2018 yillarda Sirdaryo viloyatida ekskavator hamda g’ildirak vazifasini o’tovchi uzun zanjir tasmada harakatlanadigan texnikani sozlash va ta’mirlash bo’yicha zavod qurilishi rejalashtirilmoqda.
Ekskavator hamda g’ildirak vazifasini o’tovchi uzun zanjir tasmada harakatlanadigan texnikani sozlash va ta’mirlash ishlariga mo’ljallangan zavod Sirdaryo viloyatining Sirdaryo shahrida, “O’ztemiryo’lmashta’mir” vagon-g’ildirak tuzatish korxonasining asosida quriladi. Tegishli qarorni O’zbekiston Respublikasining Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 6 yanvarda imzoladi.
Ushbu loyihaning amalga oshirilishi esa 2017-2018 yillarga mo’ljallangan. “O’zbekiston temir yo’llari” AJ korxonasi, loyihaning texnik-iqtisodiy asoslarini Vazirlar Mahkamasiga tasdiqlatish uchun, joriy yilning 1-apreligacha taqdim qilishi shart.  Joriy yilning 1-iyuligacha esa “O’zbekiston temir yo’llari” korxonasiga smeta-loyiha hujjatlarini tayyorlash bilan birgalikda, qurilish ishlarini amalga oshirishga ham ruxsat etilgan.
Dastlab, ekskavator hamda g’ildirak vazifasini o’tovchi uzun zanjir tasmada harakatlanadigan texnikani sozlash va ta’mirlash zavodini qurish ishlari Yangiyerda amalga oshirilishi kerak edi. Ushbu loyihaning hisob-kitob qiymati 29mln. AQSH dollariga teng. Moliyalashtirish manbai esa — “O’zbekiston temir yo’llari” ning shaxsiy mablag’lari hisoblanadi.
Ekskavator yoki g’ildirak vazifasini o’tovchi uzun zanjir tasmada harakatlanadigan texnikani ta’mirlash yoki sozlashdan oldin, avval bunday texnikani sotib olish kerak.

В 2017—2018 годах в Сырдарьинской области планируется строительство завода по ремонту экскаваторов и гусеничной техники.
Завод по ремонту экскаваторов и гусеничной техники построят на базе вагонно-колесных мастерских предприятия «Узтемирйулмаштаъмир» в городе Сырдарье Сырдарьинской области. Соответствующее постановление подписал президент Шавкат Мирзиёев 6 января.
Реализация проекта запланирована на 2017−2018 годы. До 1 апреля текущего года АО «Узбекистон темир йуллари» должно внести на утверждение в Кабинет министров технико-экономическое обоснование проекта. До 1 июля «Узбекистон темир йуллари» разрешено заниматься строительством одновременно с разработкой проектно-сметной документации.
Ранее завод по ремонту экскаваторов и гусеничной техники планировалось построить в Янгиёре. Расчетная стоимость проекта составляет $29 млн. Источник финансирования — собственные средства «Узбекистон темир йуллари».
Ну, а прежде чем ремонтировать, экскаватор нужно купить. Напоминаем вам, что вы можете купить экскаватор в Ташкенте в компании PROMZONA.UZ.