Dunyodagi eng yirik qishloq xo’jaligi texnikasini ishlab chiqaradigan korxonalarning birinchi beshligiga kiruvchi “Rostselmash” korxonasi, o’z mahsulotlarini yig’ish bo’yicha korxonani O’zbekistonda ochishni mo’ljallamoqda.
Rossiya matbuot xizmatining xabar berishicha, “ Rostselmash” korxonasi hamda “Chirchiq qishloq xo’jaligi texnikasi zavodi” AJ hamkorlik haqida memorandum imzolashdi.
Ushbu hujjat doirasida, “Rostselmash” mahsulotlarini yig’ish zavodini “Chirchiq qishloq xo’jaligi texnikasi zavodi” AJ negizida qurish bo’yicha barcha ishlarni uyushtirish uchun, ikkala taraf ham uzoq muddatli hamda o’zaro manfaatli hamkorlik qurish fikrini ifodalashdi.
“Chirchiq qishloq xo’jaligi texnikasi zavodi” AJning bosh direktori Asadulla Saydullayev Rostov-na-Donu shahriga tashrif buyurib, “Rostselmash” KG korxonasining osma asbob-uskunalari hamda qishloq xo’jaligi mashinalarini ishlab chiqaruvchi kuchlari bilan tanishdi. Ikkala taraflar ham O’zbekiston uchun kerakli hamda mamlakatning sharoitlariga to’g’ri keladigan texnikaning ro’yxatini belgilab olishdi.
rostselmash.jpg
“Birinchi navbatda bu asbob-uskunalar tuproqqa ishlov berish hamda ekinlarni kimyoviy himoyalash uchun mo’ljallangan. Biz shuningdek, yem-xashaklarni tayyorlaydigan mashinalar va texnika bo’yicha masalani qarab chiqmoqdamiz. Shu bilan birga, hamkorlik shakllari haqida kelishib oldik”, - dedi Saydullayev.
Uning so’zlariga ko’ra, O’zbekiston tomoni ushbu ishlab chiqarish zavodi - qo’shma yig’ish zavodiga aylanib, asta-sekinlik bilan lokalizatsiya darajasining yuqorilashuviga olib kelishiga umid qiladi. Shu bilan bir qatorda, aynan ushbu loyiha, O’zbekistondagi qishloq xo’jaligining texnik asosini yaxshilashga yordam beradi, deb ta’kidlab o’tdi u.
“Rostselmash” korxonasining ma’lumotlariga qaraganda, bugun barcha kerakli hujjatlarning muvofiqlashtirish jarayoni hamda loyihaning bosqichma-bosqich ishlab chiqilishi amalga oshirilmoqda. Ikkala taraflarning rejalariga asosan, bahorda amalga oshiriladigan dala ishlari vaqtiga O’zbekistonning xo’jaliklariga, qo’shma ishlab chiqarish korxonasining birinchi mahsulotlari yetkazib beriladi.
Ayni paytda “PROMZONA.UZ” korxonasi “ROSTSELMASH” korxonasining rasmiy dileri hisoblanadi.
“ROSTSELMASH” korxonasi ishlab chiqaradigan qishloq xo’jaligi texnikasini esa, “PROMZONA.UZ” korxonasida xarid qilishingiz mumkin.

Компания Ростсельмаш, которая входит в пятерку крупнейших мировых производителей сельскохозяйственной техники, планирует организовать сборочное производство своей продукции в Узбекистане.
По данным пресс-службы российской компании, Ростсельмаш и АО «Чирчикский завод сельскохозяйственной техники» подписали меморандум о взаимодействии.
В рамках данного документа стороны выразили намерение установить долгосрочное и взаимовыгодное сотрудничество по вопросам организации сборочного производства продукции Ростсельмаш на базе АО «Чирчикский завод сельскохозяйственной техники».
Генеральный директор АО «Чирчикский завод сельскохозяйственной техники» Асадулла Сайдуллаев посетил Ростов-на-Дону, где он ознакомился с производственными мощностями ГК Ростсельмаш по выпуску агромашин и прицепного и навесного сельхозоборудования. Стороны определили перечень необходимой для Узбекистана и подходящей для условий страны техники.
«В первую очередь это оборудование для почвообработки, химзащиты посевов, прорабатываем вопрос по кормозаготовительным машинам. Также обговорены формы сотрудничества», — сказал Сайдуллаев.
rostselmash.jpg
По его словам, узбекская сторона надеется, что это будет совместное сборочное производство с постепенным повышением уровня локализации. Он отметил, что данный проект позволит Узбекистану модернизировать техническую базу хозяйств страны.
Согласно данным Ростсельмаша, сегодня идет процесс согласования необходимой документации и поэтапная проработка проекта. Согласно планам сторон, уже к весенним полевым работам первая продукция совместного производства должна поступить в хозяйства Узбекистана.