Jahon amaliyoti shuni ko’rsatadiki, qishloq xo’jaligi texnikasini ishlab chiqarish sanoatiga investitsiya qilinadigan mablag’lar, samarali moliya mablag’lari sanaladi. O’zbekistonda qishloq xo’jaligi mashinalarini ishlab chiqarish sohasi tobora faol rivojlanib bormoqda.
Buning yorqin ko’rsatkichlaridan biri esa 2010 yilda “CLAAS” jahon brendi nomi ostida texnika ishlab chiqaruvchi “Uz CLAAS Agro” MCHJ qoshma korxonasining ochilishi bo’ldi. Ikki yil mobaynida erishilgan natijalar, eksport imkoniyatlari hamda ish jarayonlarini kengaytirish muhimligi haqida korxona sanoatini rivojlantirish hamda nazorat qilish direktori Ulrix Yauert so’zlab beradi.
“CLAAS KGaAmbH” korxonasi dunyoda 14ta ishlab chiqaruvchi filiallarga ega. Markaziy Osiyo maydonida esa faqatgina bitta korxona mavjud, u ham bo’lsa, O’zbekistonda joylashgan. Nima uchun aynan O’zbekiston bozori tanlab olindi?
Ulrix Yauert: Bunday tanlovni qabul qilishning asosiy sabablaridan biri, O’zbekistonning rivojlangan agrar sohasi hamda mamlakatning yuqori iqtisodiy darajasi hisoblanadi. Markaziy Osiyo miqyosida faqatgina O’zbekistonda yengil avtomobillarni ishlab chiqarish sohasi rivojlangan, ko’plab zavod hamda fabrikalar mavjud, bunday imkoniyatlar esa “CLAAS KGaAmbH” korxonasi uchun muhim ko’rsatkichlardan biri hisoblanadi.
Ishlab chiqariladigan asbob-uskunalarning keng doirasi va bugungi kunda amalga oshiriladigan ishlab chiqarish hajmlari haqida so’zlab bersangiz.
Ulrix Yauert: Bugungi kunda bizning sanoat korxonamiz g’alla yig’uvchi kombaynlar, yer yumshatuvchi traktorlar, yem-xashakni yig’uvchi kombaynlar, presslab-yig’uvchilar va shu kabi boshqa texnikani ishlab chiqaradi, shuningdek, mini, ya’ni kichik traktorlar, frontal yuk ortgichlar hamda kesuvchilarni ishlab chiqarish rejalashtirilmoqda.
“Uz CLAAS Agro” korxonasining ikki yillik ish faoliyati ichida jami 894 dona qishloq xo’jaligi texnikasi ishlab chiqarildi. Ammo aytish kerak, ishning birinchi yilida miqdoriy ko’rsatkichlar sezilarli darajada ko’proq edi. Shunga qaramay, 2011 yil mahsulot ko’lamining kengayishi jihatidan unumdor bo’ldi. 2012 yilga esa hajmlarni kattalashtirish, xodimlar shtatini kengaytirish hamda servis xizmat jarayonlarini rivojlantirish kabi katta ishlarni amalga oshirish rejalashtirilmoqda.
CLAAS
QK o’zining O’zbekistondagi faoliyatini qachon boshlagan va avval mamlakatimizda “CLAAS” rusumli texnika bo’lganmi?
Ulrix Yauert: “CLAAS” korxonasining texnikasi O’zbekistonning bozorida deyarli 1996 yildan buyon mavjud. Ammo 2010 yilda Toshkentning traktor zavodi hamda Germaniyaning “CLAAS Central Asia Investment GmbH” konserni o’rtasida qishloq xo’jaligi texnikasini ishlab chiqaradigan “Uz CLAAS Agro MCHJ" qo’shma korxonasini tuzish to’g’risida shartnoma imzolandi.
Germaniyaning “CLAAS KGaAmbH” mashinasozlik korxonasiga kelsak, ushbu korxona Yevropa, Osiya hamda Amerikada filiallarga ega bo’lgan qishloq xo’jaligi texnikasini ishlab chiqaruvchi yirik korxona hisoblanib, jami 9 ming xodimlarni ish joylari bilan ta’minlaydi.
Ushbu ishlab chiqariladigan texnikaning savdosi faqat ichki bozorda kechadimi?
Ulrix Yauert: Yo’q, o’tgan yil mobaynida 8ta texnika birligi Qirg’iziston mamlakatiga eksport qilingan bo’lib, 2012 yilda ushbu ko’rsatkichlarni oshirish rejalashtirilmoqda.
Korxona o’z faoliyatini boshlagandan buyon O’zbekistonda nechta ish o’rinlari yaratildi?
Ulrix Yauert: O’z faoliyatini 2010 yilda boshlagan “UZ CLAAS Agro MCHJ” korxonasi faoliyatining birinchi yilidayoq 45ta ish o’rnini yaratdi, 2011 yilda esa ushbu ko’rsatkich 116taga yetdi. Joriy yilda mehnat resursini kengaytirib,150 tadan ortiq xodimlarni ish o’rni bilan ta’minlash rejalashtirilmoqda. Bundan tashqari, bugungi kunda hududiy servis markazlarini barpo qilish bo’yicha ulkan ishlar amalga oshirilmoqda, bu esa qo’shimcha ish o’rinlarini yaratish imkoniyatini yaratib beradi.
Servis yordam xizmatlarining rivojlanishi haqida batafsilroq ma’lumot bersangiz.
Ulrix Yauert: Servis yordam xizmatlarini o’z vaqtida amalga oshirish uchun mijozlarga yaqinroq bo’lish kerakligini tushungan edik. Korxonaning mahsulotlari O’zbekistoninng barcha viloyatlariga sotilayotganini hisobga olgan holda esa, yaqindagina o’zining markaziy ofisi hamda poytaxtda joylashgan omborxonasiga ega bo’lgan “Uz CLAAS Service MCHJ” sho’ba korxonasi ochildi. Hozir mamlakatning barcha viloyatlarida servis markazlarini yaratish bo’yicha ishlar olib borilyapti.
Bir yil ichida bunday servis markazlarni hamma viloyatlarda yaratish rejalashtirilmoqda. Ta’kidlash joizki, bu binolar soddagina ofis emas, balki servis xizmatlarning to’liq doirasini amalga oshirish imkoniyatlarni yaratib beradigan ulkan sexlar ko’rinishiga ega bo’lishi kutilmoqda. Shu bilan birgalikda, har bir servis markazi tez orada kerakli joyga yetib bora oladigan sayyor mashinalar bilan jihozlanadi. Qishloq xo’jaligi sohasida mashinalar va texnikaning bir kun ishlamasdan turishi, mablag’larni yo’qotish ekanligini yaxshi tushunamiz.
Agar bozordagi ehtiyoj ortsa, ishlab chiqarish quvvati mahsulotlarning hajmini kattalashtirishga imkoniyat yaratib beradimi?
Ulrix Yauert: Albatta, mahsulotlar hajmini osongina kengaytira olamiz, chunki korxonamizning ishlab chiqarish quvvati bunga imkoniyat yaratmoqda. Ehtiyoj taklifga qaraganda sezilarli darajada ortiq bo’lsagina, biz ishlab chiqarish asosini ham kengaytira olamiz. Chunki korxonamizning texnik maydonlari katta. 2010 yildayoq bizning sanoat korxonamiz umumiy maydoni 2,4 ming metr kvadratga teng bo’lgan sexlarga ega bo’lgan. Bugungi kunga kelib esa, ishlab chiqarish maydonlari 11 ming metr kvadratga kengaytirildi.
Bugungi kunda ishlab chiqarish hajmini kengaytirishning qay darajasi mavjud?
Ulrix Yauert: Texnikani yig’ishning birinchi pog’onasi Toshkent Traktor Zavodining ishlab chiqarish maydonlarida, SKD to’plamlarning ta’minlanishi hisobiga amalga oshiriladi. Ammo, QKni rivojlantirish tadbirkorlik rejasiga asosan, 2013 yilga kelib kengaytirish va lokalizatsiya darajasini 50% ga yetkazish rejalashtirilmoqda.
Bugungi kunga kelib, ushbu ko’rsatkich deyarli 25% ga yaqinlashdi, hozirgi paytda esa bizning korxonamiz yuqori darajali sifatga ega bo’lgan to’plamlarni ishlab chiqarish uchun barcha uskuna va imkoniyatlarga ega bo’lgan “UZelektroapparat- Elektroshit OAJ QK” bilan hamkorlikda ishlamoqda. Chunki ishlab chiqarishning kengaytirilishi va mahalliylashuvi har bir korxona uchun muhim rol o’ynashi va keng imkoniyat ochishini tushunamiz.
Xodimlarni o’qitish hamda ularning malakasini oshirishga qanday e’tibor qaratiladi?
Ulrix Yauert: Korxonamizda ishlab chiqarish jarayonlarining sifat nazorati ancha kuchli. Bizga tegishli barcha zavodlarimizda sifatning qat’iy normalari mavjud. Korxonamiz avtomatik ravishdagi loyihalashtirish (CAD) tizimlari uchun eng zamonaviy ish o’rinlari hamda munosib dasturiy ta’minot bilan jihozlangan. “UZ CLAAS Agro” korxonasida ishlab chiqarilgan mahsulotlarning har biri Germaniya fabrikalarida yaratilgan mahsulotlardan hech kam emasligini aytib o’tishimiz mumkin. Korxonamizdagi texnikaning yig’ish usullari ham Germaniya zavodida amalga oshiriladigan jarayonlar bilan bir xil. Shuning uchun ham, xodim va mutaxassislarimizning malakasini oshirish va ularni o’rgatish jarayonlariga katta e’tibor qaratilmoqda.
Korxonamiz salmoqli mablag’larni xodimlarning malakasini oshirish jarayonlariga sarflab bormoqda. Bu esa butun sanoat faoliyatiga ta’sir ko’rsatadigan ko’rsatkichlardan biridir. Ikki yillik ish faoliyati ichida QK xodimlarining 10%i Germaniyada ta’lim olib keldi. Biz barcha xodim-u mutaxassislarimizni malakasini oshirish uchun Germaniyaga jo’nata olmaymiz, shuning uchun ham, chet elda taxsil olgan har bir xodimimiz mamlakatimizga qaytib, olgan bilimlarini boshqalarga o’rgatish uchun maxsus ta’lim bosqichini ham o’zlashtiradilar.
“CLAAS” rusumli texnikaning ishlatish hamda kafolatli xizmat ko’rsatish muddati qancha?
Ulrix Yauert: Qishloq xo’jaligi texnikasining ish muddati hamda ularning samaradorlik darajasiga ta’sir ko’rsatuvchi bir qancha omillar mavjud. Texnikaning o’rta samaradorlik darajasi – soatiga ikki-uch gektarga teng. Kafolatlangan xizmat muddati esa bir yilni tashkil etadi. Ishlatish muddati kamida10 yilga teng bo’ladi, ammo bu ko’rsatkich ko’p tomonlama kombaynga bo’lgan texnik xizmat ko’rsatishga bog’liq. O’zbekistonda o’ninchi ish mavsumida ishlayotgan texnikaga guvoh bo’lib, uning a’lo holatda ekanligini ko’rdim. Shu bilan birga, atigi ikki mavsumgina ishlab, bu ikki mavsum ichida metallolomga aylangan texnikani ham ko’rdim. Shuning uchun ham ko’p omillar ish shart-sharoitlari hamda ishlatish jarayonlariga bog’liq bo’ladi.
“UZ CLAAS Agro” korxonasi mahsulotlarining asosiy foydalanuvchilari kim? Texnikaning yuqori narxlarini hisobga olgan holda, xarid usulining eng keng tarqalgan turi qaysi?
Ulrix Yauert: Asosiy xaridorlarimiz qatoriga barcha viloyatlardagi mashina traktor turargohlari hamda fermerlik xo’jaliklarini kiritishimiz mumkin. Qishloq xo’jaligidagi yuqori sifatga ega bo’lgan texnika – arzon mahsulot emas. Shuning uchun ham xaridorlar, og’ir texnikani xarid qilishda tijorat bankiga kredit olish uchun murojaat qilishadi, yoki lizing shartlari orqali xarid qilishlari mumkin. Ushbu ishni amalga oshirish uchun esa xaridor, bizning
“Qishloqmashlizing ALK” hamkorimiz bilan shartnoma tuzadi, so’ng texnika narxining 15%li boshlang’ich to’lovini amalga oshirib, texnikani qo’liga qabul qiladi. Qolgan 85% ni esa xaridor, 10 yil ichida 5% li ustama bilan to’lashi mumkin. Aynan lizing shartlari asosidagi xaridlar bizning qishloq xo’jaligi mashinalarini sotib olishda eng mashhuri hisoblanadi.

Инвестиции в производство сельскохозяйственной техники как показывает мировая практика, являются выгодным финансовым вложением. Отрасль сельхозмашиностроения в Узбекистане развивается довольно активно.
Одним из показателей этого является создание в 2010 году СП ООО Uz CLAAS Agro по производству техники под мировым брендом CLAAS. О результатах работы за два года, экспортном потенциале и важности локализации рассказывает директор по развитию и контролю предприятия Ульрих Яуэрт.
Компания CLAAS KGaAmbH имеет 14 производственных филиалов в мире. Среди них в центрально-азиатском регионе есть только одно предприятие - в Узбекистане. Почему был выбран именно узбекистанский рынок?
Ульрих Яуэрт: Одним из основных факторов, сыгравших ключевую роль было то, что в Узбекистане довольно высокий уровень экономики и развит аграрный сектор. В центрально-азиатском регионе только в Узбекистане развито производство легковых автомобилей, есть множество заводов и фабрик, что является очень важным показателем для компании CLAAS KGaAmbH.
Расскажите, пожалуйста, о спектре производимого оборудования, и каковы объемы производства сегодня?
Ульрих Яуэрт: Сегодня на предприятии производятся зерноуборочные комбайны, пахотные тракторы, кормоуборочные комбайны, пресс-подборщики, планируется производство мини тракторов, фронталных погрузчиков и косилок.
За два года существования Uz CLAAS Agro в общей сложности было произведено 894 единицы сельскохозяйственной техники. Но при этом, нужно сказать, что в первый год работы количественные показатели были выше, но 2011 год стал более продуктивным в плане увеличения ассортимента производства. На 2012 год планируется провести большую работу, как по увеличению объемов, расширению штата и развитию сервисного обслуживания.
CLAASКогда СП начало свою деятельность в Узбекистане и присутствовала ли здесь до этого техника CLAAS?
Ульрих Яуэрт: Техника компании CLAAS присутствует на рынке Узбекистана примерно с 1996 года. Но в 2010 году между руководством Ташкентского тракторного завода и Германского концерна CLAAS Central Asia Investment GmbH было подписано соглашение о создании СП ООО Uz CLAAS Agro по производству сельскохозяйственной техники. Если говорить о германской машиностроительной компании CLAAS KGaAmbH, она является крупным производителем сельскохозяйственной техники, которое имеет производственные филиалы в Европе, Азии и Америке, которые в целом обеспечивают свыше 9 тыс. рабочих мест.
Производство предполагает продажи только на внутреннем рынке?
Ульрих Яуэрт: Нет, в прошлом году было экспортировано 8 единиц техники в Киргизию, а в 2012 году планируется увеличить экспортные показатели.
Сколько рабочих мест в Узбекистане было создано с началом деятельности компании?
Ульрих Яуэрт: С запуском деятельности ООО UZ CLAAS Agro в 2010 году было создано 45 рабочих мест, в 2011 году эта цифра достигла 116 единиц. В текущем году планируется расширение штата до 150 и более сотрудников. Кроме того, сейчас ведется большая работа по созданию региональных сервисных центров, а это предполагает создание дополнительных рабочих мест.
CLAASРасскажите, пожалуйста подробнее о развитии сервисной поддержки?
Ульрих Яуэрт: Мы понимали, что для своевременного оказания сервисной поддержки необходимо быть ближе к потребителю. И учитывая тот факт, что продукция компании реализуется во все регионы Узбекистана, сравнительно недавно была создана дочерняя сервисная компания ООО Uz CLAAS Service с центральным офисом и складом в столице. А сейчас прилагается максимум усилий для создания сервисных центров в регионах страны. Планируется, что за один год мы сумеем открыть такие точки во всех областных центрах. При этом стоит отметить, что это будет не просто офис, а большие цехи по оказанию всего спектра сервисного обслуживания. Также в сервисном центре есть выездные машины, которые могут оперативно выехать на место. Мы понимаем, что один день простоя техники в сельскохозяйственной отрасли означает финансовые потери.
Если потребности рынка буду расти, позволят ли мощности производства увеличить объем продукции?
Ульрих Яуэрт: Да, мы можем увеличивать объемы выпуска продукции, производственные мощности позволяют это сделать. В том случае, если спрос будет значительно превышать предложение, мы можем также расширить и производственную базу. Технические площади довольно велики. В 2010 году предприятие располагало цехами, общей площадью 2,4 тыс. квадратных метров. На сегодняшний день производственные площади расширены до 11 тыс. квадратных метров.
Какая степень локализации производства есть на сегодняшний день?
Ульрих Яуэрт: На первом этапе сборка техники осуществляется на производственных площадях ТТЗ за счет поставки SKD - комплектов. Но в соответствии с бизнес - планоми развития СП, в 2013 году уровень локализации планируется довести до 50%. На данный момент эта цифра составляет примерно 25%, на данный момент мы сотрудничаем с СП ОАО «Узэлектроаппарат - Электрощит», где есть условия и оборудования для производства комплектующих должного качества. Мы понимаем, что локализация производства играет большую роль и открывает большие возможности для любого предприятия.
Какое внимание уделяется обучению персонала?
Ульрих Яуэрт: На предприятия довольно строгий контроль качества в процессе производства. На всех заводах компании действуют строгие нормы качества. Компания располагает самыми современными рабочими местами для автоматического проектирование (САD) и соответствующим программным обеспечением. И мы можем уверенно заявить, что продукция «UZ CLAAS Agro» ничем не отличается от той, что произведена на фабрике в Германии. Все процессы сборки техники абсолютно идентичны тем, что практикуются на германском заводе. Поэтому особое значение уделяется обучению персонала. Компания инвестирует немалые средства в повышение квалификации сотрудников. И это очень важный аспект деятельности предприятия в целом. За два года деятельности в Германии прошло обучение 10% сотрудников СП. Мы не можем отправить на повышение квалификации всех сотрудников, поэтому те, кого мы посещает Германию, также проходят курс, для того, чтобы потом суметь передать другим сотрудникам полученные знания.
CLAASКаковы сроки гарантийного обслуживания и эксплуатации техники CLAAS?
Ульрих Яуэрт: Есть несколько факторов, которые влияют на производительность и срок службы сельскохозяйственной техники. Средняя производительность - два-три гектара в час. Срок гарантийного обслуживания составляет один год. Срок эксплуатации минимум 10 лет, но многое зависит от обслуживания комбайна. Я видел в Узбекистане сельхозмашины, которые работают уже десятый сезон и при этом находятся в очень хорошем состоянии. И в то же время видел, те, которые проработали всего два сезона и уже стали металлоломом. Многое зависит от условий и эксплуатации.
Кто является основным потребителем продукции UZ CLAAS Agro и какая форма покупки наиболее популярна, учитывая высокую стоимость техники?
Ульрих Яуэрт: Основные покупатели - машинотракторные парки во всех регионах, а также фермерские хозяйства. Качественная техника в сфере сельского хозяйства - довольно недешевый товар. Поэтому чаще всего крупной техники, заказчики берут кредит в банке или могут приобрести ее на условиях лизинга. Для этого покупатель заключает договор с нашим партнером АЛК «Сельхозмашдизинг», и первоначально выплатив 15% от стоимости техники, получает ее в пользование. Остальные 85% покупатель может выплатить в течении 10 лет под 5%. Именно покупка техники в лизинг является наиболее популярной формой приобретения наших сельхоз машин.