Mahsulotlarni lizingga xarid qilish bu juda qiyin va bir tarafdan qaltis qadam hisoblanadi. Har bir mamlakatda ushbu masalaning o’ziga xos xususiyatlari hamda tartibga solish qonun-qoidalari mavjud. O’zbekiston mamlakatida lizing qay tarzda rivojlanib borayotgani hamda har bir tadbirkor nimalarga e’tibor berishi kerakligi haqida “Uzbek Leasing International” korxonasi direktorining o’rinbosari Botur Yusupov so’zlab beradi.
- Bugungi kunda O’zbekistonda lizing qanchalik mashhur?
- Bugungi kunga kelib lizing xizmatlari noyob kashfiyot bo’lmay qolgan, bunday moliyalash usulining borligi haqida tadbirkorlik olami vakillarining barchasi bilishadi. Bizning mamlakatimizda yuzdan ortiq lizing beruvchilar mavjud bo’lib, ularning deyarli barchasi tijorat banklari hamda lizing korxonalari hisoblanadi. Bunday lizing korxonalar nafaqat poytaxtimizda, balki mamlakatimizning viloyatlarida ham joylashgan.
Amalda bajarilgan ishlar bilan birgalikda lizingga berilayotgan obyektlarning umumiy narxi ham oshmoqda. Shunday qilib, mamlakatimizda o’rtacha yillik lizing to’plamining o’sish darajasi 25-30 %dan kam bo’lmasdan, joriy yilning to’qqiz oyi tahliliga ko’ra, lizing jarayonlarining umumiy qiymati ikki trillion so’mdan ortiq miqdorga teng, bu esa o’tgan yilgi korsatkichdan 24,4 %ga ko’proq.
Lizingga sotiladigan obyektlar (mahsulotlar) ro’yxati ham kengaymoqda: agar o’n yil oldin lizing to’plamining eng katta qismi qishloq xo’jaligi texnikasi bilan to’lgan bo’lsa, bugungi kunda ushbu texnika bilan bir qatorda, lizingga texnologik asbob-uskunalar, transport vositalari hamda ko’chmas mulk beriladi. Keltirilgan diagrammalarda (chizmalarda) O’zbekistonda amalga oshirilgan lizingning o’sish (rivojlanish) jarayonlari ko’rinib turibdi.
iter.jpg
- Traktor, bulldozer yoki boshqa shu kabi maxsus texnikani xarid qilish jarayonida qaysi usul eng qulay hisoblanadi: kreditmi yoki lizing?
- Kredit hamda lizingning turlari har xil bo’ladi. Traktorlarning ba’zi bir turlarini, so’zsiz lizingga olish qulayroq. Misol uchun, "O’zqishloqmashlizing" korxonasida lizing muddati 12 yilga teng bo’lib, to’lanadigan badali yillik 7%dan boshlanadi. Ammo ushbu dastur qishloq xo’jaligi texnikasining faqatgina aniq bir modellariga nisbatan belgilangan bo’lib, fermerlarni qo’llab-quvvatlashga qaratilgan. Ko’p hollarda mijozlar davlat tomonidan qo’llab-quvvatlanmaydigan boshqa import traktorlari hamda qishloq xo’jaligi texnikasini talab qiladi, bunday hollarda esa boshqa banklar hamda lizing korxonalari taqdim qilayotgan takliflardan birini tanlashga to’g’ri keladi. Moliyalashtirish stavkasi esa pul birligi (valyuta), mablag’ bilan ta’minlash muddati hamda qarzdor mijozning kredit xavfiga bog’liqdir.
Shuningdek, maxsus yo’nalishga qaratilgan fermerlar uchun mo’ljallangan qishloq xo’jaligi texnikasi hamda qurilish korxonalari uchun kerakli maxsus texnikani mablag’ bilan ta’minlash kabi kredit dasturlari mavjud. Bunday fondlar esa davlat tomonidan qo’llab-quvvatlanadigan imtiyozli kreditlash fondlari hisoblanadi. Davlat lizing korxonalarida ham imtiyozli lizing takliflari mavjud.
Mablag’ bilan ta’minlash manbaini tanlashdan oldin esa, bozordagi barcha takliflarni o’rganib chiqib, narxi, jarayonning tezligi hamda mablag’ bilan ta’minlovchi maskanning turg’unligi kabi omillarni tekshirib, eng optimal darajadagi manbani tanlab olishni maslahat beraman.
- Lizing shartnomasini rasmiylashtirayotgan tadbirkor birinchi navbatda nimalarga ko’proq e’tibor berishi kerak?
- Bugungi kunda samarali tadbirkorlik jarayonini olib borishning asosiy talablaridan biri, bu shartnoma bo’yicha hamkorlarning o’z vazifalarini vaqtida bajarishi hisoblanadi. Vaqting ketdi - baxting ketdi, degan maqol aynan shu holatga mos keladi. Yangi xizmatga ega bo’lib bozorga vaqtida kirish jarayoni amalga oshirilmasa, yoxud mavjud bo’lgan talablarga vaqtida javob qaytarilmasa, shu sohadagi raqiblaringiz noningizning ulkan bir bo’lagini olib qo’yishadi.
Shu bilan bir qatorda, lizing korxonasi tadbirkorning biznesini olib borishdagi hamkori hisoblanib, mablag’ bilan ta’minlash bo’yicha olgan barcha majburiyatlarini vaqtida hamda to’liq hajmda bajarib kelishi shart. Lizing korxonasi vijdonliligining tasdig’i sifatida esa, mijozlarining doirasi, joriy lizing operatsiyalarning to’plami, bozordagi mashhurligi hamda lizing korxonasini mablag’lar bilan ta’minlaydigan kreditorlar oldida, o’z vaqtida va to’liq hajmda bajarilgan majburiyatlarning sifati hamda sonini taqdim qilishi mumkin.
Oxirida keltirilgan ma’lumot muhim ahamiyatga egadir, chunki lizingga olinadigan obyektlarning (mahsulotning) har biri lizing korxonasining mulki hisoblanadi. Ushbu obyektni xarid qilishda mablag’lar bilan ta’minlovchi to’lovlar borasida muammolar tug’ilganida esa, kreditorlar barcha qarzlarini lizing obyektini (mahsuloti) musodara qilish yo’li orqali olishi mumkin.
- Texnikani kreditga yoki lizingga xarid qilish jarayonlarining biror-bir kamchiliklari mavjudmi?
- Ha, albatta, chunki bu bank bo’ladimi yoki lizing korxonasimi, siz mablag’ bilan ta’minlovchi korxonaga marjangizni to’lab berasiz. Ammo bu kamchilik emas, chunki ushbu to’lov mablag’lar bilan ta’minlash xizmati uchun to’lanadigan haqdir. To’lov haqqining adolatliligi esa, xizmatlar majmui hamda korxonangiz tomonidan lizingga olingan texnikadan samarali foydalanishiga to’g’ridan-to’g’ri bog’liq.
- Xaridini lizing shartnoma bo’yicha rasmiylashtirishga tayyor bo’lgan tadbirkorlarga qanday maslahat bera olasiz?
- Birinchi navbatda, lizingga olinayotgan texnikani ishlatish samarasini sinchiklab o’rganib chiqish shartdir. Taqdim qilinayotgan xizmat yoki ishab chiqariladigan mahsulotga bo’lgan ehtiyoj darajasi ham tahlil qilinishi zarur. Oylik lizing to’lovlarni amalga oshirish uchun mavjud bo’lgan pul oqimining yetarliligi, shuningdek, mahsulotga ehtiyoj pasayganida, to’lovlarni amalga oshirish uchun rezerv mablag’larning mavjudligini tekshirish kerak. Agar loyiha muvaffaqiyatida 100% ishonch bo’lmasa, qarzga olingan mablag’larni yangi mahsulotlarni o’zlashtirishda ishlatmaslik kerak.
Chunki agar mahsulot ishlab chiqarilmasa yoki sotilmasa, korxona mablag’larining kamayishiga duch keladi, bu esa to’lovlarni amalga oshirish kechiktirilishiga sabab bo'ladi, natijada penya (jarima) solinadi. Bunday hollarda mablag’ bilan ta’minlovchi tomon suddagi da’volashuvning deyarli hamma hollarida g’olib bo’lib chiqadi va tadbirkor lizing obyektini (mahsulotni) lizing beruvchi korxonaga qaytarishiga to’g’ri keladi, shu bilan bir qatorda, qarzning asosiy qismini o’z ichiga olgan va amalga oshirib bo’lingan to’lovlarning qismi qaytarilmaydi.
Bundan tashqari, agar qarzning miqdori lizingga berilgan obyektning (mahsulotning) narxini qoplamasa, lizingga bergan korxona lizing oluvchining garovga qo’yilgan mulki yoki boshqa qo’shimcha aktivlariga qarata qarzni undirish haqidagi eslatmani yuboradi. Shuning uchun, loyihangiz muvaffaqiyatida 100%li ishonch hosil qilganingizdagina, tashqi moliyalashtirish yordamiga murojaat qilishingiz mumkin.
- Sizningcha, O’zbekistonda amalga oshiriladigan lizing jarayonlarining kelajagi qanday?
- Bozorimizda 2002-2012 yillarda ro’y bergan lizing korxonalarning yaratilishi haqidagi shov-shuvlardan so’ng, bugungi kunda vaziyat ancha barqaror, turg’un hamda yanada oldindan tahlil qilinadigan holatga keldi. Bozor mablag’ bilan ta’minlash hamda sohalarga qaratilgan yo’nalishlar bo’yicha yirik o’yinchilar tomonidan bo’lib olingan. Mablag’ bilan ta’minlashning stavkalari esa bozorning tuzilishi, manbalarning mavjudligi hamda raqiblarning imkoniyatlariga bog’liq.
Hozirgi kunda lizing korxonalarining barchasi qo’shimcha mablag’larni qidirish bilan band, ba’zilar o’zining ixtisoslashuvini susaytirmoqda, yana kimdir maqsadlarni o’zgartirmoqda, ba’zilari esa yangi va so’nggi xizmatlarni ishga tushirmoqda, ammo bir omil hammaga allaqachon tushunarli bo’lgan, ya’ni sifatli xizmatlar ko’rsatmasdan turib hamda mijozlarga to’gri keladigan mablag’lar bilan ta’minlash stavkalarini taqdim qilmasdan,oldinga qarab rivojlanish juda ham qiyin bo’ladi.

Покупка в лизинг – сложный и отчасти рисковый шаг. В каждой стране есть свои особенности и аспекты регулирования этого вопроса. О том, как развивается лизинг в Узбекистане и на что предприниматель должен обратить внимание, рассказывает Ботур Юсупов, заместитель генерального директора компании "Uzbek Leasing International".
- Насколько сегодня в Узбекистане популярен лизинг?
- На сегодняшний день лизинговые услуги не являются чем-то экзотическим и о наличии и возможностях такого финансирования знают практически все представители деловой среды. В стране функционируют около ста различных лизингодателей, включая практически все коммерческие банки и лизинговые компании. Компании представлены не только в столице, но и в регионах страны.
Растут как количество операций, так и суммарные объемы предоставленных в лизинг объектов. Так, среднегодовая динамика роста всего лизингового портфеля страны составляет не менее 25-30% и по итогам девяти месяцев текущего года общий портфель лизинговых операций составил более двух триллионов сумов, что на 24,4% выше прошлогоднего показателя.
Расширяется и перечень объектов, передаваемых в лизинг: если десять лет назад львиную долю портфеля составляла сельхозтехника, то сегодня наряду с ней активно передается в лизинг технологическое оборудование, транспортные средства и недвижимость. На нижеприведенных диаграммах видно, насколько высока динамика роста лизинговых операций в Узбекистане.
iter.jpg
- При покупке спецтехники, такой как трактор, бульдозер, что коммерчески более выгодно: кредит или лизинг?
- Бывают разные виды кредита и лизинга. Некоторые виды тракторов, безусловно, наиболее выгодно брать в лизинг. В компании "Узкишлокмашлизинг" – срок лизинга до 12 лет, ставки от 7% годовых. Но данная программа рассчитана на определенные модели с/х техники и направлена для поддержания фермеров. Зачастую имеется спрос на некоторые виды импортных тракторов и другой сельхозтехники, по которым нет программ господдержки, тогда надо выбирать из имеющихся предложений других лизинговых компаний и банков. Ставки финансирования зависят от валюты и сроков финансирования и, конечно, от кредитных рисков заемщика.
Также имеются кредитные программы специального назначения – для финансирования сельхозтехники для фермеров, спецтехники для строительных компаний. Это фонды льготного кредитования, поддерживаемые государством. Имеются и льготные лизинговые предложения в государственных лизинговых компаниях.
Советую прежде, чем принимать решение по источнику финансирования, провести исследование различных предложений на рынке и определить наиболее оптимальный вариант с точки зрения стоимости, оперативности и надежности финансирующего института.
- На что предприниматель должен обратить внимание, в первую очередь, оформляя договор лизинга?
- Сегодня важнейшим условием ведения успешного бизнеса является своевременное исполнение обязательств партнерами по сделкам. Как никогда поговорка: время – деньги является правдой. Если несвоевременно войти на рынок с новой услугой или не успеть освоить имеющийся спрос, то конкуренты незамедлительно захватят ваш кусок пирога. Лизинговая компания также является партнером предпринимателя по ведению бизнеса и должна своевременно и в полном объеме выполнять принятые на себя обязательства по финансированию. А подтверждением порядочности ЛК является круг ее клиентов, действующий портфель, репутация на рынке и своевременность выполнения обязательств перед финансирующими саму лизинговую компанию кредиторами.
Последнее является важным моментом, так как объект лизинга является имуществом ЛК и при возникновении проблем по выплатам привлеченных ею финансовых ресурсов, кредиторы могут взыскать долги посредством изъятия объектов лизинга.
- Есть ли какие-либо недостатки покупки техник в кредит или лизинг?
- Да, конечно, вы переплачиваете маржу финансирующей стороны, будь то банк или лизинговая компания. Но это не недостаток, это плата за финансирование, а насколько она справедлива – зависит от комплекса услуг и возможностей вашей компании по эффективности использования взятой в лизинг техники.
- Какие Вы могли бы дать советы предпринимателям, которые планируют покупку в лизинг?
- Прежде всего, необходимо досконально рассчитать эффективность будущего использования объекта лизинга. Наличие спроса на производимый товар и предлагаемую услугу. Достаточность денежного потока для выплат ежемесячных лизинговых платежей, иметь определенный запас средств для платежей в период спада спроса. Не рисковать заемными средствами при освоении новых продуктов, если нет 100% уверенности в успехе проекта.
Ведь если товар не производится/продается и появляется недостаток средств, возникает просрочка платежей, начисляется пеня, финансирующая сторона в абсолютном большинстве случаев выходит победителем судебных тяжб и предпринимателю придется вернуть объект лизинга лизингодателю и все его лизинговые платежи, включающие и часть основного долга, не подлежат возврату.
Более того, если сумма долга не покрывается от реализации объекта лизинга, то лизингодатель обращает взыскание на объект залога или другие активы лизингополучателя. Поэтому к внешнему финансированию стоит обращаться только при 100% уверенности в успешной реализации проекта.
- Каковы на Ваш взгляд перспективы развития лизинговых операций в Узбекистане?
- После определенного бума создания лизинговых компаний, который наблюдался на нашем рынке в период 2002 – 2012 гг. в настоящее время ситуация стала более стабильной и более прогнозируемой. Рынок разделен между крупными игроками, как по направлениям отраслей, так и по условиям финансирования. Ставки финансирования зависят от конъюнктуры рынка, доступности ресурсов и возможностей конкурентов. Лизинговые компании в поиске дополнительных источников прибыли, кто-то сужает специализацию, кто-то меняет приоритеты, кто-то внедряет новые услуги, но одно ясно всем – без качественного предоставления услуг и соответствия ставки финансирования ожиданиям клиентов, развиваться дальше будет нелегко.