Tadbirkorlik, biznes-jarayonlarini rivojlantirish hamda yangi korxonalarni yaratish uchun malakali mutaxassislarning guruhi kerak, ayniqsa, yaratilayotgan korxona maxsus texnika hamda asbob-uskunalar ta’minoti bilan shug’ullanishni ko’zlasa. Bugungi kunda bozor shubhali obro’ga ega bo’lgan ta’minotchilar bilan to’la, bu esa xavf-xatar imkoniyatlarini oshiradi. Shu sababli ularga duch kelmaslik uchun, nomi chiqqan yirik korxonaga murojaat qilish shart. “AvadanGroup” korxonalar guruhining bosh direktori Sergey Allaxverdov korporatsiyasining asfzalliklari, raqobat hamda bozorning o’ziga xos xususiyatlari to’g’risida gapirib berdi.
“Kommersant.Uz”: “AvadanGroup” korporatsiyasining xizmatlar doirasiga nimalar kiradi?
Sergey Allaxverdov: “Avadan Group” Korxonalar guruhi vertikal ko’rinishdagi xolding qonun-qoidalariga asoslangan holda barpo etilgan bo’lib, ishlab chiqarish asbob-uskunalari hamda texnologik tizimlarni butun dunyodagi mamlakatlardan qidirish hamda ta’minlash sohasida, bojxona tizimida rasmiylashtirishda, yuridik yordamni amalga oshirishda, sug’urta, konsalting (maslahat) xizmatlari kabi loyihalar, biznes-turizm sohasidagi loyihalarni mukammal tarzda taqdim qiladi hamda butun jahonda amalga oshiriladigan sanoat ko’rgazmalariga safarlarni uyushtirish kabi ishlar bilan shug’ullanib keladi.
Ãåíåðàëüíûé Äèðåêòîð ãðóïïû êîìïàíèè Avadan Group, Ñåðãåé
“Kommersant.Uz”: Bugungi kunda O’zbekistonda asbob-uskunalarni yetkazib berish xizmatlarini taqdim qiladigan korxonalar juda ham ko’p, bu borada siz uchun raqobat darajasi qanchalik sezilarli?
Sergey Allaxverdov: Biz nafaqat asbob-uskunalar bilan ta’minlash ishlari, balki biznes uchun zarur bo’lgan boshqa vazifa va xizmatlarni ham amalga oshiramiz. Korxonamizning barcha bo’limlari zanjirning halqalariga o’xshaydi. Misol uchun, tadbirkorlar navbatdagi safardan so’ng hamkorlik shartnomani imzolashni istaydilar. Bunda bizning vazifamiz, shartnomani imzolash chog’ida barcha savollarga yechim topish, to’lovning eng optimal usulini qidirish hamda kerakli hujjatlarni tayyorlashdan iborat. Ushbu jarayonning navbatdagi pog’onasida asbob-uskunalarni O’zbekistonga yetkazib beradigan logistik korxonamiz ishga kirishadi. Bizning sug’urtalovchilarimiz esa yukning saqlanishini ta’minlab berishadi. Asbob-uskunalar kelishi bilanoq, deklarant mutaxassislarimiz yukni bojxonadan olib chiqib, mijozimizning hududiga yetkazib berishadi. Shuning uchun ham, bugungi kunda biz bilan to’g’ridan-to’g’ri raqobatlasha oladigan korxona yo’q.
“Kommersant.Uz”: Bunday yuqori malakali mutaxassislar guruhini qanday qilib shakllantira oldingiz?
Sergey Allaxverdov: Mutaxassislarimiz haqida gap ketar ekan, ularning o’z ishini bilishi hamda katta tajribaga egaligini aytishim mumkin. Biz ko’p vazifalar doirasini bajara oluvchi kichik sonli xodimlardan iborat bo’lgan korxonani barpo etishga majbur bo’ldik, chunki qisqa vaqt ichida 150ta malakali xodimlarni yig’ishning ilojisi yo’q! Butun korxona “tirgak” xodimlarga suyanadi va bunday odamlar “tizim yaratuvchi” xodimlar hisoblanadi. Qolgan xodimlarni esa korxonaga zarar keltirmasdan turib, boshqalariga almashtirish mumkin. Umuman olganda, “Avadan” korxonalar guruhida 35ta vakil ish olib boradi, ulardan har biri esa ko’p qirrali xodim hisoblanadi.
“Kommersant.Uz”: Bugungi kunda korxonangizning eng mashhur xizmatlari haqida aytib bersangiz.
Sergey Allaxverdov: Ayni damda moliyaviy konsalting (maslahatchilik), shartnomalarni tuzish, bojxona muammolarini hal qilish kabi xizmatlarga bo’lgan ehtiyoj baland. Bugungi bozorning ishtirokchilari (tadbirkorlar) mijozlarining mablag’larini tejab sarflashga e’tibor berishmaydi, qolaversa, bojxona muammolarini hal qiladigan mutaxassislar taqchilligi ham kuzatilmoqda. Bojxona masalasiga to’g’ri yondashilsa, biror-bir asbob-uskunalarga bo’lgan to’lovlarni deyarli ikki baravar kamaytirish mumkin bo’ladi.
Bizning korxonamiz har bir mijozning muammosiga alohida yondashadi. Tushunaman, bu gap ko’p takrorlanadi, ammo ushbu vazifani biz to’laqonli bajarayotganimizni aytib o’tmoqchiman.
Ãåíåðàëüíûé Äèðåêòîð ãðóïïû êîìïàíèè AvadanGroup, Ñåðãåé Àëëàõâåðäîâ
“Kommersant.Uz”: Har bir mijozga alohida yondashuv haqida aytib o’tdingiz. Demak, korxonangiz yagona ish tizimiga ega bo’lmasdan, barchasi mijozning muammosi hamda uning maqsadlariga bog’liq. Shundaymi?
Sergey Allaxverdov: Aksincha, yagona ish tizimi mavjud va u beto’xtov ishlaydi. Chunki agar ish tizimi avtomatik ravishda ishlasa, kengroq fikr yuritish hamda mijoz uchun to’g’ri keladigan yechim topish jarayonlarini amalga oshirish imkoniyatlari yaratiladi. Bizning vazifamiz shunchaki mijozimizning buyurtmasini bajarish emas, balki mijozning tadbirkorlik ishida eng daromadli va ko’p foyda keltirib bera oladigan yechim topishga qaratilgan. Har bir mijoz bilan birgalikda sinchkovlik bilan olib boriladigan jarayonlar hamda uning muammolarini o’zimizning muammolarimiz kabi o’rganib chiqish usullari – mijozlarimizning sodiqligini ta’minlaydi. Bu esa afzalliklarimizdan biridir.
“Kommersant.Uz”: Ishingizda qanday qiyinchiliklarni yaqqol ko'rsatishingiz mumkin?
Sergey Allaxverdov: Birinchi navbatda, barcha qiyinchiliklar kutilmagan sarf-harajatlar tufayli kelib chiqadi. Bunday harajatlar kech kelgan transport yoki yuk, ba’zi bir hollarda esa biz buyurtma bergan mahsulot o’rniga boshqa mahsulotning kelishi va shu kabi turli sabablar tufayli kelib chiqishi mumkin. Bunday holatlarning ro’y berishi tabiiy hol, zero ularsiz tadbirkorlik jarayonini tasavvur qilib bo’lmaydi. Asosiysi, istalgan tadbirkorlik kamchiliklarini yo’qotish uchun sharoit va muammoni o’z vaqtida aniqlab olish, tezkor hamda aniq yechimni qabul qilishdir. Qiyinchiliklar tug’ilganida, biz bahona qidirib o’tirmaymiz. Mijoz oldida ochiq hamda vijdonan gapirish juda muhim.
“Kommersant.Uz”: Mijozlaringiz sizning yechimlaringiz bilan rozi bo’lmagan holatlarda, siz ularning fikrlarini o’zgartirasizmi yoki mijozning nuqtai nazarini birinchi o’ringa qo’yasizmi?
Sergey Allaxverdov: Mijozning fikrini o’zgartirishni nomunosib ish, deb hisoblayman. Biz nima uchun boshqa yo’nalishda o’ylashimiz hamda nima uchun aynan bu yoki u usulni tanlab olganimiz sababini tushuntirsak bas. Qolgani esa mijozga bog’liq. Buyurtma beruvchi mijozlarning ishga bo’lgan qarashlari o’ziga xos bo’ladi, bizniki esa ularnikidan farq qiladi. Ba’zi holatlarda bizning qarashlarimiz bir-birimizga to’g’ri kelmasligi mumkin. Bunday hollarda bizning asosiy vazifamiz maksimal darajadagi ma’lumot hamda dalillarni keltirishdir. Keyingi qadamni esa mijozning o’zi qo’yadi.
“Kommersant.Uz”: “Avadan Group” korxonangizning xizmatlaridan ko’pincha kim foydalanadi, katta mablag’ aylanmasiga ega bo’lgan ulkan korporatsiyalarmi yoki kichikroq hajmdagi korxonalarmi?
Sergey Allaxverdov: Korxonamiz ish jarayonlarining 80%i avtomatlashtirilgan. Bundan kelib chiqqan holda aytish mumkinki, bozorning boshqa ishtirokchilari taqdim qiladigan xizmatlarga qaraganda bizning xizmatlarimiz narxi 20-30% ga pastroq. Bejiz biz katta bo’lmagan xodimlar shtatiga ega bo’lgan korxonani barpo qilmadik. Chunki 30ta xodimni ta’minlash 150 xodimni “boqish”ga qaraganda afzallroqdir, barcha harajatlar optimallashtirilgan. Shuning uchun ham biz savdo-sotiq darajamizni o’n barobar oshirishga harakat qilmayapmiz, chunki bozor sig’imi katta bo'lganligi sababli, buni uddalashning imkoniyati yo’q, qolaversa, O’zbekiston bo’ylab asosiy mijozlarimiz atigi 30-40 ming korxonalarni tashkil etadi.
“Kommersant.Uz”: Narx-navolarning belgilanish tizimi qanday omillarga bog’liq?
Sergey Allaxverdov: Korxonamiz narxlar ro’yxatiga ega bo’lib, bizda ushbu ro’yxatga asoslangan holda ish olib boriladi. Mijozimiz esa o’zining invoys narxini o’zi hisoblab chiqishi mumkin.
“Kommersant.Uz”: Nima deb o’ylaysiz, ushbu sohada yangi o’yinchilar paydo bo’lishi mumkinmi?
Sergey Allaxverdov: Albatta, raqobat va raqiblar har doim bo’ladi, ammo o’ylashimcha bozorimiz hali bunday hodisalarga tayyor emas. Joy allaqachon band, bozorning egiluvchanligi esa sezilmayapti, bunday xizmatlarga o’ta yuqori talab ham yo’q. Biz esa keng doiradagi xizmatlar bilan bozorga keldik, aynan shu tufayli o’zimizning mustahkam o’rnimizga ega bo’ldik. Bizning bugungi maqsadimiz mijoz hamda hamkorlarimizning sonini oshirishdir.
“Kommersant.Uz”: Tadbirkorlik turizmi sohasi bugun qay tarzda dolzarb hisoblanadi?
Sergey Allaxverdov: Avval barcha tadbirkorlar Yevropa davlatlariga tadbirkorlik safarlarini uyushtirishga juda qiziqishgan. Bugun esa vaziyat o’zgarib, AQSh davlatiga bo’lgan qiziqish kuchaygan, shu bilan bir qatorda Afrika, Avstraliya, Venesuela hamda Argentinaga safar qilish uchun buyurtmalar ko’payib ketmoqda. Bir tarafdan, bunday vaziyat rivojlanishdan darak berishi mumkin, boshqa tarafdan esa, asosan bunday davlatlarga buyurtma beradigan mijozlar Yevropani allaqachon ko’rib kelgan bo’lib, endi boshqa mamlakatlar bilan qiziqishmoqda. O’ylashimcha, tadbirkorlik turizmi sohasiga bo’lgan qiziqish hamda ehtiyojning eng yuqori pog’onasi O’zbekiston mamlakatida allaqachon tugadi.
“Kommersant.Uz”: Yaqin kelajakdagi maqsadlaringiz haqida so’zlab bersangiz.
Sergey Allaxverdov: Biz korxonalarni boshqarish xizmatini taqdim qilishni ko’zlayapmiz. Misol uchun, mana sanoat korxonasi yangi asbob-uskunalar bilan ta’minlandi, u bilan nima qilish kerak? Bizning xodim va mutaxassislarimiz esa ushbu loyiha ustida ishlab, bir yil o’tgach, mijozga ishga tushirilgan tadbirkorlik jarayonlari hamda to’liq xodimlar shtatiga ega bo’lgan tayyor korxonani topshirishadi. Tushunaman, O’zbekistondek mamlakat uchun bunday xizmat yangi hamda hali xomaki tuyulishi mumkin, chunki ishonch darajasi hali yuqori pog’onada emas, lekin ishonamanki, biz bunga erishamiz.

Коммерсант.Уз: Что входит в спектр услуг AvadanGroup?
Сергей Аллахвердов: Группа Компаний Avadan Group построена по принципу вертикального холдинга и реализует проекты под ключ, в области поиска и поставки производственного оборудования и технологических линий со всего мира, таможенного оформления, юридической поддержки, страхования, консалтинговых услуг, а также проекты в сфере бизнес-туризма, организации поездок на промышленные выставки по всему миру.
Коммерсант.Уз: Сегодня на рынке Узбекистана много компаний, предлагающих услуги поставки оборудования, насколько ощутима конкуренция для Вас?
Сергей Аллахвердов: Мы специализируемся не только на поставке, а оказываем множество других, важных для бизнеса услуг. Все подразделения нашей компании, как звенья одной цепи. К примеру, после поездки бизнесмены обычно хотят подписать контракты на заключение партнерства. Мы решаем вопрос подписания контрактов, находим наиболее оптимальные варианты оплаты, готовим все необходимые документы. Затем в ход процесса вступает наша логистическая компания, которая доставляет оборудование в Узбекистан. А наши страховщики обеспечивают сохранность груза. По прибытии оборудования наши декларанты растамаживают оборудование и передают его клиенту, на его территории. Поэтому на сегодняшний день прямых конкурентов в нашем бизнесе нет.
Коммерсант.Уз: Как Вам удалось укомплектовать штат квалифицированных специалистов?
Сергей Аллахвердов: Относительно персонала могу сказать, что все сотрудники знают свое дело и имеют огромный опыт за плечами. Мы были вынуждены создавать компанию с небольшим количеством сотрудников, которые могли делать широкий круг задач, так как собрать 150 человек профессионалов за короткий промежуток времени нереально! Есть “костяк” людей, на которых держится вся компания - это системообразующие сотрудники. Остальной персонал можно всегда заменить без ущерба для компании. В общей сложности в группе компаний Avadan работает 35 человек, при этом каждый сотрудник многозадачен.
Коммерсант.Уз: Какие услуги Вашей компании сегодня наиболее популярны?
Сергей Аллахвердов: Наиболее востребованы такие направления как финансовый консалтинг, контрактация, решение таможенных вопросов. Сегодня не все игроки рынка заточены на то, чтобы оптимизировать расходы своих клиентов, и существует дефицит специалистов по таможенным вопросам. По одному и тому же оборудованию таможенные платежи можно сократить чуть ли не вдвое, если грамотно отнестись к этому.
У нас практикуется индивидуальный подход к клиенту. Понимаю, насколько это «заезженная» фраза, но могу сказать однозначно, мы этот подход к делу реализовали в полной мере.
Коммерсант.Уз: Вы сказали об индивидуальном подходе к клиенту. Означает ли это, что у Вас нет единой системы работы, и все зависит от задач и проблем клиента?
Сергей Аллахвердов: Как раз система есть и она работает. Когда система работы автоматизирована, есть больше времени и возможностей мыслить глобально и предлагать клиенту что-то новое, подходящее именно для него. Наша задача - не просто выполнить заказ клиента, а предложить ему наиболее выгодный и рентабельный ход в его бизнесе. Такая доскональная работа с каждым клиентом, проработка его задач, как своих собственных вырабатывает лояльность клиентов. Это одно из наших преимуществ.
Коммерсант.Уз: Какие сложности Вы могли бы обозначить в своей работе?
Сергей Аллахвердов: В первую очередь, сложности вызывают издержки. Это может быть опоздавший транспорт или груз, или когда приходит не то, что заказывали. Такое случается и без таких сложностей невозможен бизнес. Главное - вовремя сориентироваться, принять верное и быстрое решение, для устранения любой бизнес-неполадки. Мы не придумываем отговорок, когда возникают сложности. Очень важно отвечать перед клиентом, честно и открыто.
Коммерсант.Уз: В тех случаях, когда клиент с Вами в чем-то не согласен, вы стараетесь его переубедить или же мнение клиента для Вас первостепенно?
Сергей Аллахвердов: Убеждать клиента - дело неблагодарное. Нужно просто предоставить ему исчерпывающую информацию, почему мы полагаем иначе. Выбор за клиентом. У заказчиков свое видение работы, у нас иногда другое. Иногда наши взгляды не совпадают. Наша задача в этом случае - предоставить максимально подробную информацию и аргументы. Дальше заказчик решает сам.
Коммерсант.Уз: Вашими услугами чаще пользуются крупные корпорации с большими оборотами, либо небольшие компании также являются клиентами AvadanGroup?
Сергей Аллахвердов: 80% всех процессов нашей компании автоматизированы. Исходя из этого, стоимость наших услуг ниже на 20-30%, если сравнивать с другими игроками рынка. Мы не зря строили оптимизированную компанию с небольшим штатом. Содержать 30 человек проще, чем 150, все расходы оптимизированы, поэтому мы не завышаем цены и не стремимся к десятикратному увеличению продаж, так как это невозможно в связи с тем, что рынок емкий - в Узбекистане всего 30-40 тысяч компаний нашей целевой аудитории.
Коммерсант.Уз: От каких факторов зависит ценообразование?
Сергей Аллахвердов: У нас есть прайс-лист в соответствии, с которым мы работаем. Клиент может сам рассчитать стоимость своего инвойса.
Коммерсант.Уз: Как Вы думаете, будут ли появляться новые игроки в этой сфере?
Сергей Аллахвердов: Конкуренты появляться будут, но я думаю, что рынок к этому не готов. Ниша занята, и я не вижу эластичности рынка, нет большого спроса. Мы пришли с расширенным спектром услуг, благодаря этому заняли свое «место под солнцем». Сегодня наша цель - расширить базу клиентов и партнеров.
Коммерсант.Уз: Насколько сегодня актуально направление бизнес-туризма?
Сергей Аллахвердов: Ранее предприниматели особо интересовались бизнес-поездками в Европу. Сегодня приоритеты поменялись и выросла заинтересованность к США, также появляются запросы на поездки в Африку, Австралию, Венесуэлу, Аргентину. С одной стороны, это говорит о развитии, а с другой - в такие поездки ездят, в основном, одни и те же люди, которые посмотрели Европу и теперь интересуются другими странами. Я считаю, что пик бизнес-туризма в Узбекистане уже прошел.
Коммерсант.Уз: Поделитесь с нами планами на ближайшее будущее?
Сергей Аллахвердов: Мы планируем предоставлять такую услугу, как управление компаний. К примеру, вот привезли оборудование на новое предприятие, и что с ним делать дальше? Наши сотрудники работают над этим проектом, и через год мы передаем готовую компанию с налаженными бизнес-процессами, с укомплектованным персоналом. Для Узбекистана это новая и «сырая» услуга, так как уровень доверия пока не очень высок, но я уверен, что мы к этому придем.